Prowadzenie kampanii Google Ads – agencja SEM, freelancer, in-house czy samodzielnie?

Łukasz Wiśniak Łukasz Wiśniak, dnia 2023.10.02

Prowadzenie kampanii reklamowych w wyszukiwarce Google jest obowiązkowym elementem strategii marketingowych wielu firm. Wybór odpowiedniego sposobu zarządzania takimi kampaniami może być trudny. Lepiej skorzystać z usług agencji SEM, zatrudnić freelancera, utworzyć wewnętrzny zespół, czy może stawić czoła tym zadaniom samodzielnie? Poniżej poznasz różne opcje oraz ich zalety i wady, co pomoże Ci podjąć właściwą decyzję, dostosowaną do potrzeb Twojej działalności. 

Efektywne prowadzenie kampanii Google Ads z pomocą agencji SEM

Agencje SEM (Search Engine Marketing) to wyspecjalizowane firmy, które oferują pełen zakres usług związanych z promowaniem strony internetowej w wyszukiwarkach, takich jak Google. Wykorzystując swój zasób wiedzy, doświadczenia i najnowszych technologii, agencje SEM są w stanie projektować, wdrażać i optymalizować skuteczne kampanie Google Ads, które prowadzą do znaczących wyników dla klientów. Oprócz tego, w zakres ich działań zazwyczaj wchodzi także SEO — czyli pozycjonowanie witryny internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania.

Korzystanie z usług agencji SEM nie tylko zapewni Ci kompleksowe promowanie firmy w internecie, ale także wiele, innych korzyści:

 • Przede wszystkim, agencje mają często dostęp do najnowszych narzędzi i technologii, co pozwala na wykorzystanie najbardziej zaawansowanych strategii SEM. 
 • Ponadto ich zespół ekspertów może zapewnić cenne wskazówki i rekomendacje na podstawie doświadczeń z różnych branż i prowadzonych kampanii.
 • Kolejną zaletą jest skalowalność. Agencje SEM są w stanie zarządzać dużymi kampaniami dla wielu klientów, co jest często trudne do osiągnięcia dla małych firm lub freelancerów. 
 • Korzystanie z agencji SEM oznacza również, że nie musisz martwić się o bieżące szkolenie personelu, gdyż agencje te zawsze są na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami w Google Ads.

Jednak korzystanie z agencji SEM nie jest pozbawione wad. Jednym z największych wyzwań jest koszt. Agencje SEM często pobierają opłatę za swoje usługi, która może być zbyt wysoka dla biznesów z mniejszym budżetem. Ponadto niektóre firmy mogą odczuwać utratę kontroli nad swoimi kampaniami, ponieważ agencja SEM zajmuje się wszystkimi aspektami tego procesu. Często też zdarza się, że agencje podchodzą do klientów mniej indywidualnie, niż, np. freelancerzy, którzy są w stanie poświęcić więcej czasu jednemu klientowi.

Dla jakiej firmy agencja SEM jest najbardziej odpowiednia?

Współpraca z agencją SEM jest najkorzystniejsza dla firm, które chcą mieć dostęp do zaawansowanych strategii reklamowych, ale nie mają odpowiednich zasobów wewnętrznych, czyli tzw. zespołu in-house. Współpraca z agencją SEM może też być korzystna dla firm, które prowadzą wiele kampanii na różnych rynkach i potrzebują kompleksowych usług oraz chcą oddać te obowiązki całkowicie w ręce specjalistów.

Współpraca z freelancerem — skuteczne prowadzenie kampanii Google!

Freelancerzy Google Ads to samodzielni specjaliści, którzy oferują usługi prowadzenia kampanii reklamowych na zlecenie. Doświadczony freelancer może bardzo skutecznie zaprojektować, wdrożyć i zarządzać kampaniami na podstawie indywidualnych potrzeb Twojej firmy.

Jakie są korzyści ze współpracy z freelancerem Google Ads?

 • Jedną z głównych zalet zatrudnienia freelancera jest elastyczność. Freelancerzy mogą dostosować swoje usługi do konkretnych potrzeb firmy, oferując bardziej spersonalizowane podejście. Dzięki temu kampanie mogą być bardziej dopasowane do specyficznych celów biznesowych.
 • Kolejnym plusem jest koszt. Zazwyczaj, usługi freelancerów są tańsze w porównaniu do agencji SEM, co czyni ich atrakcyjnym wyborem dla małych i średnich firm z ograniczonym budżetem. 
 • Niewątpliwą zaletą jest również szybka i bezpośrednia komunikacja z freelancerem. Jako samodzielni specjaliści zazwyczaj prowadzą ograniczoną liczbę projektów, dzięki czemu są w stałym kontakcie z klientem i bardziej angażują się we współpracę.

Pomimo tych korzyści, zatrudnienie freelancera ma też swoje wady. Freelancerzy zwykle specjalizują się w jednej konkretnej dziedzinie i oferują węższą gamę usług. W porównaniu do dużych agencji SEM mogą mieć również ograniczone zasoby i narzędzia oraz mniej doświadczenia w zarządzaniu dużymi kontami reklamowymi. W rezultacie współpraca z freelancerem Google Ads wymaga od przedsiębiorcy większej samodyscypliny i zaangażowania w koordynację działań.

Kto powinien skorzystać ze współpracy z freelancerem Google Ads?

Zatrudnienie freelancera może być dobrym wyborem dla małych firm, które potrzebują specjalistycznej pomocy, ale nie są w stanie zatrudnić pełnoetatowego specjalisty Google Ads czy agencji SEM. Jest to również korzystne dla firm, które szukają elastyczności i indywidualnego podejścia, które freelancer jest w stanie zapewnić.

In-house jako sposób na prowadzenie skutecznych kampanii Google Ads

Prowadzenie kampanii Google Ads in-house, czyli w ramach własnej firmy, to opcja, która daje pełną kontrolę nad procesem. Oznacza to utworzenie dedykowanego zespołu wewnątrz firmy, który będzie odpowiedzialny za projektowanie, implementację i zarządzanie kampaniami Google Ads.

Zalety prowadzenia kampanii in-house są liczne:

 • Przede wszystkim, daje to firmie pełną kontrolę nad strategią, procesami i osiąganymi wynikami. 
 • Daje również możliwość bezpośredniej komunikacji i spójności w działaniach, co może być trudne do osiągnięcia przy zewnętrznej współpracy.
 • Dodatkowo zespół in-house może lepiej rozumieć cele, strategie i kulturę firmy, co może prowadzić do skuteczniejszych działań i pomóc w tworzeniu bardziej spersonalizowanych kampanii.

Oczywiście prowadzenie kampanii in-house może też mieć swoje wady. Przede wszystkim, wymaga to odpowiednich umiejętności i zasobów — rekrutacja oraz szkolenie specjalistów Google Ads może być kosztowne i czasochłonne. Firmy muszą być również na bieżąco z najnowszymi zmianami w Google Ads, co może wymagać dodatkowych inwestycji w kursy i inne sposoby dokształcania. Ponadto firmy powinny być przygotowane na wyzwania związane z zarządzaniem zespołem i procesem.

Jakie firmy powinny zdecydować się na zespół in-house?

Prowadzenie kampanii Google Ads in-house jest odpowiednie dla większych firm, które mają zasoby do zbudowania i zarządzania zespołem SEM. Jest to również dobry wybór dla firm, które chcą pełnej kontroli nad swoimi kampaniami oraz mogą zainwestować w odpowiednie szkolenia i narzędzia.

Samodzielne prowadzenie kampanii Adwords

Samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads to opcja dla właścicieli firm, którzy chcą osobiście kontrolować swoje strategie marketingowe. To podejście pozwala na pełną kontrolę nad kampanią i możliwość dostosowania jej do indywidualnych potrzeb firmy.

Jakie korzyści daje samodzielne zarządzanie kampaniami Google Ads?

 • Jednym z głównych atutów samodzielnego prowadzenia kampanii jest koszt. Zdecydowanie się na tę opcję eliminuje płatności związane z zatrudnieniem agencji SEM, freelancera lub utworzeniem zespołu in-house. To może być atrakcyjne dla małych firm i start-upów, które operują na ograniczonym budżecie.
 • Innym plusem jest możliwość pełnego zrozumienia i kontroli nad kampaniami Google Ads. Prowadząc kampanię samodzielnie, nauczysz się, co działa, a co nie, a także jak różne strategie wpływają na wyniki Twojej firmy. To pozwoli Ci lepiej wykorzystać możliwości Google Ads i osiągać zaplanowane cele.

Pomimo tych korzyści, samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Przede wszystkim, wymaga solidnej wiedzy technicznej i zrozumienia, jak działa Google Ads. Jest to skomplikowany system z wieloma niuansami, które mogą wpływać na sukces Twojej kampanii. Poza tym, samodzielne prowadzenie kampanii może być bardzo czasochłonne. Planowanie, wdrażanie i optymalizacja kampanii to procesy, które wymagają regularnej uwagi i stałych działań.

Dla kogo korzystne będzie samodzielne prowadzenie kampanii Google Ads?

Samodzielne zarządzanie Google Ads jest najkorzystniejsze dla małych firm i start-upów, które mają ograniczone zasoby, ale są w stanie poświęcić czas na naukę i prowadzenie swoich kampanii. Jest to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie pełną kontrolę i chcą głęboko zrozumieć, jak działania marketingowe wpływają na ich biznes.

Porównanie opcji

Wybór pomiędzy agencją SEM, freelancerem, zespołem in-house i samodzielnym prowadzeniem kampanii Google Ads zależy od wielu czynników. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady, a ostateczny wybór powinien być uzależniony od specyfiki Twojej firmy.

 • Agencje SEM są najbardziej odpowiednie dla firm, które potrzebują kompleksowej usługi, dzięki której zostaną odciążeni z obowiązku prowadzenia działań marketingowych. Mogą one jednak okazać się kosztowne, więc współpraca z agencją SEM będzie najkorzystniejsza dla biznesów z odpowiednim budżetem.
 • Freelancer oferuje elastyczność i indywidualne podejście, a także często niższe ceny, co jest korzystne dla mniejszych firm z ograniczonymi finansami. Natomiast może nie być w stanie zapewnić wsparcia na większą skalę i mieć ograniczone możliwości w przypadku większej liczby kampanii.
 • Stworzenie zespołu in-house daje pełną kontrolę i spójność działań marketingowych, ale wymaga odpowiednich zasobów i umiejętności. Jest to odpowiednie dla większych firm, które mają możliwość zbudowania i zarządzania zespołem SEM.
 • Samodzielne prowadzenie kampanii jest najbardziej ekonomiczne, ale wymaga czasu, wiedzy technicznej i zaangażowania. Jest to dobre rozwiązanie dla małych firm i start-upów, które mają ograniczone zasoby, ale są w stanie poświęcić czas na szkolenia i zarządzanie własną kampanią.

Pamiętaj, że nie ma jednego „najlepszego” wyboru dla wszystkich firm. Każdy biznes ma swoje własne cele, zasoby i ograniczenia, które wpływają na wybór sposobu prowadzenia kampanii. Ważne jest, abyś znał swoje potrzeby i możliwości, zanim podejmiesz decyzję.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis!

Podziel się
Autor

Łukasz Wiśniak

Od 2011 roku zajmuję się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Jestem Certyfikowanym Specjalistą Google Ads. Prowadzę kampanie, udzielam konsultacji, a także dzielę się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych szkoleń z Google Ads. Jako konsultant i audytor pomagam też domom mediowym lub bezpośrednio klientom w opracowaniu strategii, audytowaniu kont reklamowych lub też mówiąc kolokwialnie szybkim "podkręceniu" wyników kampanii Google ads. Wykładam również na uczelniach wyższych. Na Akademii Leona Koźminskiego prowadzę praktyczne zajęcia z reklamy w Google Ads (reklama w wyszukiwarce Google, reklama video w YouTube, kampanie produktowe w Google Shopping) oraz Google Analytics. Gościnnie miałem okazję również prowadzić warsztaty z reklamy Google Ads w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Zobacz wszystkie wpisy napisane przez Łukasz Wiśniak
Najświeższe informacje

Dołącz do newslettera.
Bądź na bieżąco!

Blog

Najnowsze artykuły