Efektywna kampania SEM – Google Ads czy SEO?

Łukasz Wiśniak Łukasz Wiśniak, dnia 2023.09.28

W dzisiejszym świecie online, gdzie konkurencja o uwagę użytkowników jest niezwykle zacięta, strategiczne i efektywne planowanie kampanii SEM staje się coraz ważniejsze. Dwie główne metody, które mogą zdecydowanie przyczynić się do zwiększenia widoczności online, to Google Ads i SEO. Obydwie mają swoje unikalne zalety, ale także różnią się pod wieloma względami. Lepiej zainwestować w płatne reklamy, które oferuje Google Ads, czy raczej skupić się na długoterminowej strategii SEO? A może idealnym rozwiązaniem jest połączenie obu tych strategii? Zbadajmy to razem.

Google Ads i SEO – czym są i jakie działania obejmują?

Google Ads i SEO to dwie dziedziny marketingu internetowego, które powinieneś znać. Choć obie mają za zadanie wypromować Twoją firmę w sieci, to jednak znacznie się od siebie różnią. Sprawdź, co kryje się za tymi pojęciami i jakie działania wchodzą w skład strategii SEO oraz Google Ads.

Google Ads

Google Ads to płatna platforma reklamowa, która umożliwia firmom promowanie swoich produktów i usług poprzez wyświetlanie reklam na stronach wyników wyszukiwania Google oraz na witrynach partnerskich. Działania związane z Google Ads obejmują:

 • Wybór słów kluczowych, które są związane z oferowanymi produktami lub usługami – dzięki nim Twoje reklamy będą wyświetlać się na odpowiednie zapytania wpisywane w wyszukiwarkę.
 • Tworzenie i optymalizacja kampanii reklamowych – opracowanie skutecznych treści reklamowych, ustalenie docelowych grup odbiorców, ustawienie budżetu i określenie parametrów wyświetlania reklam.
 • Monitorowanie i analiza wyników – regularne śledzenie wyników kampanii oraz analiza wskaźników takich jak klikalność, konwersje, koszt CPC, a także dostosowywanie strategii i optymalizacja kampanii na podstawie zebranych danych.

SEO

SEO (Search Engine Optimization) to zbiór działań mających na celu poprawę widoczności strony internetowej w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Działania związane z SEO obejmują:

 • Wybór odpowiednich słów kluczowych – analiza i identyfikacja fraz, które są popularne w wyszukiwarkach i związane z tematyką Twojej działalności.
 • Optymalizacja treści – tworzenie wartościowych treści na stronie oraz zastosowanie w nich słów kluczowych. Optymalizacja powinna obejmować różne treści, zarówno teksty na stronie głównej, jak i artykuły blogowe. W ramach SEO dba się również o ich strukturę, czyli podział na nagłówki, czy zastosowanie boldowania i wypunktowań.
 • Budowanie profilu linków – w ramach SEO pozyskuje się jakościowe linki zwrotne (te, które prowadzą do Twojej strony), co pomaga w budowaniu zaufania i autorytetu strony w oczach wyszukiwarek.
 • Analiza techniczna – weryfikacja i poprawa aspektów technicznych strony, takich jak struktura URL, prędkość ładowania, czy nawigacja i menu.
 • Monitorowanie i optymalizacja – regularne monitorowanie pozycji strony w wynikach wyszukiwania, analiza ruchu organicznego, a także podejmowanie działań optymalizacyjnych na podstawie osiąganych wyników.

Google Ads i SEO – zestawienie zalet

Jeśli zastanawiasz się, która z tych strategii marketingowych będzie dla Ciebie lepsza, przejrzyj ich najważniejsze zalety:

Google Ads

Google Ads to platforma, która oferuje przedsiębiorcom wiele możliwości i korzyści, takich jak:

 • Precyzyjne targetowanie – Google Ads umożliwia precyzyjne określanie grupy docelowej na podstawie demografii, lokalizacji, zainteresowań i innych czynników. Możesz skierować reklamy do konkretnych osób, które są bardziej skłonne do zakupu Twoich produktów lub skorzystania z Twoich usług.
 • Szybkie rezultaty – jeden z największych atutów Google Ads to możliwość natychmiastowego pojawienia się reklam w wynikach wyszukiwania. To oznacza, że możesz szybko zwiększyć ruch na swojej stronie i przyciągnąć nowych potencjalnych klientów.
 • Skalowalność – Google Ads daje Ci elastyczność w dostosowywaniu budżetu reklamowego. Możesz zwiększyć lub zmniejszyć swoje wydatki w zależności od efektywności kampanii i potrzeb Twojej firmy.
 • Precyzyjne monitorowanie i mierzenie wyników – Google Ads dostarcza zaawansowane narzędzia analityczne, które umożliwiają ciągłe śledzenie i mierzenie efektywności kampanii. Możesz dokładnie monitorować najważniejsze wskaźniki, co pozwala na podejmowanie świadomych decyzji i optymalizację kampanii.

SEO

SEO to strategia, która również ma wiele zalet. Są to m.in.:

 • Trwałość wyników – optymalizacja strony pod kątem SEO może przynieść długotrwałe efekty w postaci wyższej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Gdy Twoja strona osiągnie wysoką pozycję, może ona utrzymać się przez dłuższy czas, nawet po zakończeniu działań optymalizacyjnych.
 • Niskie koszty – w przeciwieństwie do Google Ads, SEO nie wiąże się z bezpośrednimi kosztami za kliknięcia. Możesz zwiększyć ruch organiczny na swojej stronie bez ponoszenia kosztów związanych z reklamami, co może przyczynić się do oszczędności Twojego budżetu.
 • Wiarygodność i zaufanie – wyższa pozycja w organicznych wynikach wyszukiwania może wzbudzać większe zaufanie wśród użytkowników. Strona, która znajduje się wysoko, jest często postrzegana jako jakościowa i wiarygodna, co może wpływać na szybsze decyzje zakupowe użytkowników.
 • Długoterminowa strategia – SEO umożliwia zbudowanie solidnej obecności online. Poprawa jakości strony, tworzenie wartościowych treści i budowanie linków to działania, które przynoszą korzyści na dłuższą metę, przyczyniają się do stabilnego ruchu organicznego i wzrostu zainteresowania użytkowników.

Google Ads i SEO – zestawienie wad

Oczywiście zarówno Google Ads, jak i SEO mają też kilka wad, które warto poznać:

Google Ads

Google Ads ma wiele zalet, ale istnieją także pewne wady, które warto wziąć pod uwagę, przed wyborem tej strategii:

 • Koszty kliknięć – reklamy w Google Ads wymagają płacenia za każde kliknięcie. W konkurencyjnych branżach opłaty te mogą być wysokie, co może prowadzić do znaczących kosztów reklamowych.
 • Konieczność ciągłej optymalizacji – efektywna kampania Google Ads wymaga stałego monitorowania, analizy i optymalizacji. To zajęcie może być czasochłonne i wymagać odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia.
 • Konkurencja – w popularnych branżach rywalizacja o miejsce w wynikach wyszukiwania Google Ads może być bardzo intensywna. To prowadzi do wyższych kosztów i mniejszej widoczności dla niektórych firm.

SEO

Podobnie jak w przypadku Google Ads, SEO ma również pewne minusy:

 • Długotrwały proces – optymalizacja strony pod kątem SEO wymaga czasu i cierpliwości. Wyniki nie są natychmiastowe i wymagają regularnych działań oraz ciągłego monitorowania.
 • Zmienne algorytmy wyszukiwarek – algorytmy wyszukiwarek, takich jak Google, są stale aktualizowane. To oznacza, że pozycja Twojej strony może ulec zmianie, a strategia SEO wymaga stałego dostosowywania.
 • Konkurencja organiczna – konkurencja o wysoką pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania również może być trudna. Wielu konkurentów stara się umieścić swoją stronę jak najwyżej, co sprawia, że konieczne są ciągłe działania optymalizacyjne.

Zarówno Google Ads, jak i SEO mają swoje mocne i słabe strony. Ostateczny wybór zależy od Twoich celów, budżetu i specyfiki branży. Google Ads oferuje szybkie rezultaty, precyzyjne targetowanie i skalowalność, ale wiąże się z kosztami i konkurencją. SEO zapewnia trwałe wyniki, niskie koszty i długoterminową strategię, ale wymaga czasu i ciągłej optymalizacji.

Aby osiągnąć maksymalne rezultaty, najlepszym rozwiązaniem może być połączenie obu strategii. Google Ads może przynieść szybki wzrost ruchu i widoczności, podczas gdy SEO może zbudować solidną obecność online i trwałą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Pamiętaj, że zarówno Google Ads, jak i SEO są dziedzinami dynamicznymi, które wymagają stałego doskonalenia i dostosowywania do zmieniających się trendów i algorytmów wyszukiwarek.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis!

Podziel się
Autor

Łukasz Wiśniak

Od 2011 roku zajmuję się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Jestem Certyfikowanym Specjalistą Google Ads. Prowadzę kampanie, udzielam konsultacji, a także dzielę się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych szkoleń z Google Ads. Jako konsultant i audytor pomagam też domom mediowym lub bezpośrednio klientom w opracowaniu strategii, audytowaniu kont reklamowych lub też mówiąc kolokwialnie szybkim "podkręceniu" wyników kampanii Google ads. Wykładam również na uczelniach wyższych. Na Akademii Leona Koźminskiego prowadzę praktyczne zajęcia z reklamy w Google Ads (reklama w wyszukiwarce Google, reklama video w YouTube, kampanie produktowe w Google Shopping) oraz Google Analytics. Gościnnie miałem okazję również prowadzić warsztaty z reklamy Google Ads w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Zobacz wszystkie wpisy napisane przez Łukasz Wiśniak
Najświeższe informacje

Dołącz do newslettera.
Bądź na bieżąco!

Blog

Najnowsze artykuły