Linki sponsorowane w Google Ads – jak zacząć?

Łukasz Wiśniak Łukasz Wiśniak, dnia 2023.09.25

Szukasz sposobu na skuteczne promowanie biznesu w internecie? Jednym ze sprawdzonych i często wybieranych przez przedsiębiorców jest reklama za pomocą linków sponsorowanych w Google Ads. Dzięki niej możesz zwiększyć swoją widoczność w wyszukiwarce i dotrzeć do ogromnej liczby potencjalnych klientów, którzy codziennie korzystają z Google w poszukiwaniu różnych usług lub produktów. Sprawdź, czym dokładnie są linki sponsorowane, dlaczego warto z nich korzystać i jak je uruchomić.

Co to są linki sponsorowane?

Linki sponsorowane to tekstowa forma reklamy online, która wykorzystuje system PPC (pay-per-click), co oznacza, że reklamodawca płaci dopiero wtedy, gdy użytkownik kliknie jego reklamę. Jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów reklam w Google Ads. Reklamy te pojawiają się na górze, na dole, a czasem po bokach wyników wyszukiwania Google, wyraźnie oznaczone jako „reklamy” lub „sponsorowane”.

Działanie linków sponsorowanych oparte jest na słowach kluczowych. Reklamodawcy wybierają określone słowa kluczowe, które są związane z ich produktem lub usługą, a następnie licytują stawkę za wykorzystanie ich w swojej reklamie. Gdy użytkownik wprowadza te słowa kluczowe w wyszukiwarkę Google, reklama, która ich używa, może wyświetlić się mu w widocznym miejscu w wynikach wyszukiwania. Pozycja reklamy zależy od wielu czynników, takich jak wysokość stawki za słowo kluczowe, jakość reklamy i strony docelowej, a także zgodność reklamy z zapytaniem użytkownika.

Dlaczego warto korzystać z linków sponsorowanych w Google Ads?

Linki sponsorowane w Google Ads mają wiele zalet. Przede wszystkim umożliwiają one firmom dotarcie do dużego i zróżnicowanego grona odbiorców. Dodatkowo, jako że reklamy są wyświetlane w odpowiedzi na konkretne zapytania, są one skierowane do osób, które już wykazały zainteresowanie danym produktem lub usługą, co zwiększa ich skuteczność. Inne korzyści z reklamy za pomocą linków sponsorowanych Google Ads to m.in.:

 • Kontrola budżetu – możesz ustawiać dzienny lub miesięczny limit wydatków, co pozwala w pełni kontrolować koszty na reklamę.
 • Mierzalność wyników – Google Ads dostarcza szczegółowe statystyki, które pomagają zrozumieć, jakie działania są najbardziej efektywne, które z reklam przynoszą najlepsze wyniki i jakie ma to przełożenie na zyski w Twojej firmie. Dodatkowo takie dane przydają się do późniejszych optymalizacji kampanii w celu osiągania lepszych wyników.
 • Szybkie efekty – w odróżnieniu od pozycjonowania strony, które wymaga sporo czasu na osiągnięcie widocznych rezultatów, kampanie Google Ads zaczynają generować ruch niemal natychmiast po uruchomieniu.
 • Precyzyjne targetowanie – Google Ads pozwala na precyzyjne kierowanie reklam do potencjalnych klientów na podstawie wieku, płci, lokalizacji, zainteresowań i wielu innych czynników.
 • Możliwość modyfikacji kampanii w dowolnym momencie – reklamując firmę za pomocą linków sponsorowanych możesz dostosowywać swoją strategię do zmieniających się okoliczności, np. zwiększać budżet w okresach wzmożonego ruchu.
 • Wysoka stopa zwrotu z inwestycji (ROI) – choć koszty kampanii PPC mogą być wysokie, odpowiednie zarządzanie i optymalizacja mogą przynieść zadowalający zwrot z inwestycji. Efektywne kampanie PPC często generują znacznie większy zwrot z inwestycji w porównaniu do innych form marketingu internetowego.
 • Budowanie świadomości marki – nawet jeśli użytkownicy nie klikają na reklamy, nadal widzą je w wynikach wyszukiwania, co przyczynia się do budowania świadomości marki wśród potencjalnych klientów.

Dla kogo korzystne będą linki sponsorowane Google?

Korzystanie z linków sponsorowanych Google Ads jest opłacalne dla wielu różnych rodzajów firm i organizacji. Ta strategia marketingowa jest niezwykle elastyczna i może być dostosowana do indywidualnych potrzeb oraz celów biznesowych. Zobacz, jakie korzyści linki sponsorowane mogą dostarczyć konkretnym firmom:

 • Małe firmy i start-upy – dla mniejszych firm lub biznesów, które zaczynają swoją działalność, linki sponsorowane Google mogą być skutecznym sposobem na szybkie zwiększenie widoczności i przyciągnięcie ruchu na stronę.
 • Duże korporacje – duże firmy mogą skorzystać z linków sponsorowanych Google do prowadzenia złożonych, wielopoziomowych kampanii reklamowych. Mogą one na przykład tworzyć osobne reklamy dla poszczególnych grup docelowych czy prowadzić kampanie na różnych rynkach i kanałach.
 • Firmy e-commerce – firmy prowadzące sprzedaż internetową mogą skorzystać z linków sponsorowanych Google do promowania konkretnych produktów i kierowania ruchu bezpośrednio na stronę sklepu.
 • Firmy usługowe – firmy usługowe, np. warsztat samochodowy, restauracja, fryzjer itd., mogą korzystać z linków sponsorowanych Google do przyciągnięcia lokalnych klientów, którzy szukają takich usług w swojej okolicy.
 • Organizacje non-profit –  mogą one korzystać z linków sponsorowanych Google do promowania swojej misji czy przyciągnięcia wolontariuszy.

Oczywiście, to tylko przykłady. Praktycznie każda organizacja, która chce zwiększyć swoją widoczność online i przyciągnąć więcej osób na swoją stronę internetową, może skorzystać z linków sponsorowanych Google. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie swojej grupy docelowej i stworzenie przemyślanych, atrakcyjnych reklam, które będą do niej trafiać.

Jak zacząć korzystać z linków sponsorowanych w Google Ads?

Korzystanie z linków sponsorowanych w Google Ads rozpoczyna się od utworzenia konta. Następnie należy zdefiniować kampanię reklamową, określając między innymi budżet, grupę docelową i słowa kluczowe, dla których reklama ma się wyświetlać. Po utworzeniu kampanii możesz stworzyć konkretną reklamę, która będzie wyświetlana w wynikach wyszukiwania. Oto szczegółowe kroki, które należy podjąć:

 • Utwórz konto Google – musisz mieć konto Google, aby móc korzystać z Google Ads.
 • Zdefiniuj swoją kampanię – po założeniu konta należy utworzyć kampanię reklamową. Określ swoje cele, budżet, grupę docelową i słowa kluczowe. Twoim celem reklamowym może być na przykład zwiększenie ruchu na stronie, generowanie leadów lub sprzedaż produktu.
 • Stwórz swoją reklamę – reklama powinna zawierać tytuł, dwa wiersze tekstu i adres URL kierujący do Twojej strony internetowej. Upewnij się, że Twoja reklama przyciąga uwagę i jasno komunikuje, co oferujesz.
 • Monitoruj i dostosowuj swoje kampanie – po uruchomieniu kampanii, monitoruj jej wyniki i dostosowuj ją w razie potrzeby, aby osiągnąć lepsze rezultaty.

Ile kosztuje reklama w formie linku sponsorowanego Google?

Koszt reklamy w formie linku sponsorowanego w Google zależy od wielu czynników. Wśród nich znajduje się konkurencyjność słów kluczowych, jakość Twojej reklamy oraz strony docelowej, a także ustawiony budżet. Google Ads działa na zasadzie aukcji, gdzie reklamodawcy licytują się o miejsce w wynikach wyszukiwania, więc tak naprawdę sam decydujesz, ile chcesz wydać na swoją reklamę.

Wielką zaletą jest to, że płacisz tylko wtedy, gdy ktoś kliknie Twoją reklamę. Koszt pojedynczego kliknięcia (CPC) może wynosić od kilku groszy do kilkudziesięciu złotych, w zależności od branży i konkurencyjności słowa kluczowego. Dzięki możliwości ustalania dziennego limitu wydatków masz pełną kontrolę nad swoim budżetem reklamowym. Możesz spokojnie zacząć od niższego budżetu i stopniowo go zwiększać, w miarę osiągania pożądanych rezultatów.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis!

Podziel się
Autor

Łukasz Wiśniak

Od 2011 roku zajmuję się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Jestem Certyfikowanym Specjalistą Google Ads. Prowadzę kampanie, udzielam konsultacji, a także dzielę się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych szkoleń z Google Ads. Jako konsultant i audytor pomagam też domom mediowym lub bezpośrednio klientom w opracowaniu strategii, audytowaniu kont reklamowych lub też mówiąc kolokwialnie szybkim "podkręceniu" wyników kampanii Google ads. Wykładam również na uczelniach wyższych. Na Akademii Leona Koźminskiego prowadzę praktyczne zajęcia z reklamy w Google Ads (reklama w wyszukiwarce Google, reklama video w YouTube, kampanie produktowe w Google Shopping) oraz Google Analytics. Gościnnie miałem okazję również prowadzić warsztaty z reklamy Google Ads w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Zobacz wszystkie wpisy napisane przez Łukasz Wiśniak
Najświeższe informacje

Dołącz do newslettera.
Bądź na bieżąco!

Blog

Najnowsze artykuły