Google CSS (Comparison Shopping Services) – porównywarki zakupowe

Łukasz Wiśniak Łukasz Wiśniak, dnia 2023.06.17

Rynek reklamowy online stale się rozwija, oferując przedsiębiorcom coraz więcej narzędzi i strategii promocji. Jednymi z narzędzi dla sklepów e-commerce są porównywarki CSS, czyli Comparison Shopping Services. CSS to usługa porównywania cen, która zyskała ogromną popularność i wpłynęła na sposób, w jaki reklamy produktowe są wyświetlane w wyszukiwarce Google. Dowiedz się więcej o CSS Google, poznaj ich znaczenie w wyszukiwarce oraz korzyści związane z ich wykorzystaniem.

CSS Google – monopol i zmiany na rynku

W przeszłości porównywarka Google Shopping miała dominującą pozycję na rynku reklam produktowych, co spowodowało zarzuty ze strony Komisji Europejskiej wobec tej platformy. Komisja nałożyła na Google wysoką grzywnę za faworyzowanie własnej usługi kosztem konkurencji. W wyniku tej kary Google musiało otworzyć swoje boksy reklamowe na inne porównywarki cenowe, tworząc tym samym możliwość dla alternatywnych CSS.

Jak działa CSS?

CSS jest stroną internetową, która zbiera oferty produktów od różnych sprzedawców online. Użytkownicy mogą porównywać te produkty również w ramach reklam produktowych na Google. Jeśli użytkownik kliknie reklamę produktową w Google, która jest emitowana przez CSS, zostanie przekierowany na stronę sklepu internetowego współpracującego z konkretnym CSS. Tam będzie mógł zapoznać się z informacjami na temat produktu i dokonać zakupu.

Aby skorzystać z usługi CSS, e-sprzedawcy muszą znaleźć partnera z certyfikowaną usługą CSS. Partner taki tworzy oddzielne konto w Google Merchant Center dla każdego reprezentowanego sklepu internetowego lub podłącza się do obecnego konta GMC, zastępując w ten sposób domyślny CSS Google Shopping. Poprzez Merchant możliwe jest przesyłanie danych o asortymencie sklepu i uruchamianie kampanii produktowych w jego imieniu.

Jakie są zalety korzystania z innych CSS niż Google?

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z wykorzystania alternatywnych CSS jest niższa stawka CPC. Google, pod presją Komisji Europejskiej, stara się przyciągnąć jak najwięcej alternatywnych CSS do swojej platformy Google Zakupy. To z kolei prowadzi do niższych opłat za kliknięcia reklam pochodzących z tych usług, co może przynieść znaczne oszczędności dla reklamodawców. Niższa stawka jest spowodowana tym, że na kliknięcia reklamy z innej usługi niż Google Zakupy nie jest nakładana żadna dodatkowa marża technologiczna. Można w ten sposób zaoszczędzić nawet do 20% kosztów prowadzenia kampanii produktowej w wyszukiwarce Google.

Kolejną zaletą korzystania z innych CSS jest większa konkurencja i różnorodność reklam. Dzięki możliwościom, jakie alternatywne CSS dostały od Google, w wynikach wyszukiwania może pojawiać się o wiele więcej reklamowanych produktów. To z kolei prowadzi do zwiększenia liczby reklam produktowych, wzrostu liczby wyświetleń i kliknięć, a co za tym idzie – podniesienia szans na konwersję i sprzedaż.

Często zadawane pytania dotyczące CSS

Jakie są koszty związane z korzystaniem z usług CSS?

Koszty usług CSS mogą się różnić w zależności od konkretnego dostawcy CSS oraz indywidualnych ustaleń z nimi. Zazwyczaj istnieje pewien koszt za obsługę techniczną i zarządzanie kampaniami produktowymi. Niektórzy dostawcy CSS mogą pobierać również prowizję od kosztu kliknięcia reklamy. Warto porównać oferty różnych dostawców i wybrać najkorzystniejszą.

Czy korzystanie z innych CSS niż Google ma wpływ na widoczność reklam produktowych?

Tak, korzystanie z innych CSS niż Google daje sklepom internetowym możliwość uczestniczenia w aukcjach reklamowych z konkurencyjnymi cenami, co może wpływać na większą widoczność reklam i osiąganie lepszych wyników.

Czy mogę korzystać z więcej niż jednej usługi CSS dla mojego sklepu internetowego?

Tak, możesz korzystać z wielu usług CSS dla swojego sklepu internetowego. W zależności od swoich celów i strategii marketingowej możesz współpracować z różnymi dostawcami CSS, którzy oferują różne narzędzia i usługi. Ważne jest jednak skoordynowanie działań z każdym dostawcą CSS i upewnienie się, że kampanie produktowe są optymalizowane efektywnie.

Jakie są różnice między Google Shopping a innymi CSS?

Istnieją pewne różnice między Google Shopping a innymi CSS. Google Shopping to usługa porównywania cen oferowana przez Google, która wcześniej miała monopol na wyświetlanie reklam produktowych w wyszukiwarce Google. Inne CSS to konkurencyjne porównywarki cen, które mogą oferować różne narzędzia i funkcje. Wybór między Google Shopping a innymi CSS może zależeć od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od kosztów i potencjalnych korzyści związanych z każdą usługą.

Czy warto skorzystać z usług CSS, jeśli już korzystam z Google Shopping?

Wartość skorzystania z usług CSS, jeśli już korzystasz z Google Shopping, zależy od wielu czynników, takich jak efektywność Twoich obecnych kampanii, budżet, cele marketingowe i konkurencyjność rynkowa. Korzystanie z innych CSS niż Google może dać Ci dostęp do konkurencyjnych stawek CPC i większej widoczności reklam, ale wymaga odpowiedniej optymalizacji i zarządzania.

Podsumowanie

CSS to usługa porównywania cen, która zrewolucjonizowała rynek reklam produktowych. Otwarcie boksów reklamowych na alternatywne CSS spowodowało większą konkurencję, niższe stawki CPC i większą różnorodność reklam w wynikach wyszukiwania. Dla e-sprzedawców oznacza to nowe możliwości dotarcia do klientów i zwiększenia efektywności kampanii produktowych. Przedsiębiorcy powinni rozważyć korzystanie z alternatywnych CSS, aby maksymalnie wykorzystać potencjał reklamowego świata online.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis!

Podziel się
Autor

Łukasz Wiśniak

Od 2011 roku zajmuję się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Jestem Certyfikowanym Specjalistą Google Ads. Prowadzę kampanie, udzielam konsultacji, a także dzielę się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych szkoleń z Google Ads. Jako konsultant i audytor pomagam też domom mediowym lub bezpośrednio klientom w opracowaniu strategii, audytowaniu kont reklamowych lub też mówiąc kolokwialnie szybkim "podkręceniu" wyników kampanii Google ads. Wykładam również na uczelniach wyższych. Na Akademii Leona Koźminskiego prowadzę praktyczne zajęcia z reklamy w Google Ads (reklama w wyszukiwarce Google, reklama video w YouTube, kampanie produktowe w Google Shopping) oraz Google Analytics. Gościnnie miałem okazję również prowadzić warsztaty z reklamy Google Ads w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Zobacz wszystkie wpisy napisane przez Łukasz Wiśniak
Najświeższe informacje

Dołącz do newslettera.
Bądź na bieżąco!

Blog

Najnowsze artykuły