Agencja SEM czy freelancer Google Ads — z kim lepiej współpracować?

Łukasz Wiśniak Łukasz Wiśniak, dnia 2023.03.20

W dzisiejszych czasach reklama internetowa stała się kluczowym elementem działań marketingowych każdej firmy. Jednym z najskuteczniejszych narzędzi do prowadzenia kampanii reklamowych w internecie jest SEM, czyli Search Engine Marketing. W ramach SEM najważniejszym narzędziem jest Google Ads, czyli platforma reklamowa Google, dzięki której możemy łatwo promować swój biznes. Działania marketingowe przy użyciu Google Ads prowadzą zarówno agencje SEM, jak i freelancerzy Google Ads — zobacz wady i zalety współpracy z nimi.

Agencja SEM — zalety i wady

Agencja SEM to firma specjalizująca się w dziedzinie marketingu internetowego, a jej działalność obejmuje m.in.:

 • SEO (Search Engine Optimalization) – pozycjonowanie stron w bezpłatnych wynikach wyszukiwania.
 • PPC (Pay Per Click) – promowanie w płatnych wynikach wyszukiwania. 

W zespole agencji SEM znajdują się specjaliści z różnych dziedzin, takich jak SEO, SEM, UX, copywriting, IT i wielu innych, którzy pracują nad tym, aby strony internetowe były widoczne w wyszukiwarce Google i docierały do jak największej liczby klientów. Ponieważ pozycjonowanie stron jest częścią działań SEM, często spotyka się określenie „agencja SEO/SEM”, co oznacza, że firma ta zajmuje się zarówno pozycjonowaniem, jak i reklamą online w wyszukiwarce.

Zalety współpracy z agencją SEM

Współpraca z agencją SEM ma wiele zalet, wśród których warto wymienić:

 • Dostęp do zespołu specjalistów o różnych specjalizacjach — agencje SEM zatrudniają zwykle zespół specjalistów o różnych specjalizacjach, takich jak copywriterzy, specjaliści od SEO czy analitycy danych. Dzięki temu klienci mają dostęp do kompleksowych usług SEM i specjalistów, którzy mogą skutecznie wdrożyć strategie marketingowe i zoptymalizować kampanie.
 • Duża elastyczność działań — agencje SEM są zwykle w stanie dopasować swoje działania do indywidualnych potrzeb klienta i skali projektu, zapewniając dostosowanie kosztów i zakresu usług.
 • Kompleksowa usługa — agencje oferują pełen zakres usług SEM, od tworzenia strategii marketingowej, poprzez tworzenie kampanii reklamowych, zarządzanie słowami kluczowymi, analizę i raportowanie wyników.
 • Doświadczenie i wiedza — agencje SEM zazwyczaj posiadają wiele lat doświadczenia w prowadzeniu kampanii reklamowych, co oznacza, że są w stanie skutecznie zoptymalizować kampanie i osiągać najlepsze wyniki.

Wady współpracy z agencją SEM

Choć współpraca z agencją SEM może przynieść wiele korzyści, to warto również rozważyć jej potencjalne wady. Oto niektóre z nich:

 • Wyższy koszt usług — agencje SEM często pobierają wyższe opłaty za swoje usługi w porównaniu do freelancerów Google Ads.
 • Mniejsze zaangażowanie — ze względu na to, że agencje SEM mają rozbudowane zespoły specjalistów, a klient jest tylko jednym z wielu, może być trudniej uzyskać pełne zaangażowanie z ich strony.
 • Możliwe problemy z komunikacją — w zależności od wielkości agencji SEM i sposobu organizacji pracy, może być trudniej nawiązać i utrzymać regularny kontakt z przedstawicielami agencji.

Przed decyzją o współpracy z agencją SEM, dobrze jest dokładnie przeanalizować ofertę, poznać opinie innych klientów i sprawdzić, czy agencja ma odpowiednie doświadczenie oraz kompetencje, które pozwolą na osiągnięcie zamierzonych celów.

Freelancer Google Ads — zalety i wady

Freelancer Google Ads to specjalista, który pracuje jako niezależny wykonawca, świadcząc usługi związane z kampaniami reklamowymi w Google Ads dla klientów. Freelancerzy Google Ads mają często szeroką wiedzę i doświadczenie w dziedzinie SEM oraz posiadają certyfikaty Google Ads, co oznacza, że potrafią efektywnie zarządzać kampaniami reklamowymi w Google Ads. Zwykle freelancerzy Google Ads oferują swoje usługi na zasadzie projektowej, przyjmując zlecenia od klientów na konkretne kampanie reklamowe.

Zalety współpracy z freelancerem Google Ads

Oto kilka zalet współpracy z freelancerem Google Ads:

 • Indywidualne podejście — freelancerzy zwykle oferują bardziej spersonalizowane podejście do projektu i klienta. Mogą poświęcić więcej czasu i uwagi na zrozumienie potrzeb oraz dostosować swoje działania, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
 • Większe zaangażowanie — freelancerzy często pracują indywidualnie lub w małych zespołach, co oznacza, że ​​mogą być bardziej zaangażowani w projekt i skoncentrowani na osiągnięciu efektów.
 • Potencjalnie niższe koszty — freelancerzy nie ponoszą takich samych kosztów jak agencje SEM, co oznacza, że ​​mogą oferować niższe ceny za swoje usługi.
 • Elastyczność — freelancerzy zwykle oferują większą elastyczność w zakresie świadczonych usług i harmonogramów. Mogą szybciej dostosowywać swoje działania do zmieniających się potrzeb klienta.
 • Prostsza i szybsza komunikacja — freelancerzy zwykle pracują bezpośrednio z klientami, co oznacza, że ​​komunikacja może być szybsza i bardziej bezpośrednia niż w przypadku agencji SEM.

Wady współpracy z freelancerem Google Ads

Współpraca z freelancerem Google Ads może mieć kilka wad, które warto rozważyć. Przede wszystkim, freelancer może nie być dostępny w momencie, gdy będziesz potrzebował szybkiej pomocy lub konsultacji. Ponadto, jako osoba pracująca samodzielnie, freelancer zazwyczaj oferuje jedną usługę i skupia się tylko na jednej dziedzinie. Freelancerzy mogą również mieć ograniczone zasoby i narzędzia w porównaniu z dużymi agencjami SEM oraz mniejsze doświadczenie w zarządzaniu dużymi kontami reklamowymi. Ostatecznie, współpraca z freelancerem Google Ads wymaga od przedsiębiorcy większej samodyscypliny i zaangażowania w koordynację działań, co może być trudne, gdy przedsiębiorca ma wiele innych obowiązków na co dzień.

Jak wybrać między agencją SEM a freelancerem Google Ads?

Zarówno agencja SEM, jak i freelancer Google Ads mają swoje wady i zalety. W przypadku agencji SEM korzyścią jest dostęp do zespołu specjalistów o różnych umiejętnościach i kompleksowość usług. Z drugiej strony agencje mogą oferować wysokie ceny i podchodzić do klienta z mniejszym zaangażowaniem. Z kolei Freelancerzy Google Ads oferują indywidualne podejście do klienta, co może być korzystne dla małych firm i startupów oraz często oferują niższe ceny usług. Niestety, zazwyczaj są oni wyspecjalizowani w jednej dziedzinie i nie mogą zapewnić kompleksowej usługi.

Ostatecznie, wybór między agencją SEM a freelancerem Google Ads zależy od konkretnych potrzeb i celów biznesowych. Przed dokonaniem wyboru należy dokładnie przeanalizować swoje wymagania i oczekiwania względem usług, a także porównać zalety i wady obu opcji. Warto jednak pamiętać, że korzystanie z usług profesjonalistów w dziedzinie SEM jest kluczowe dla sukcesu kampanii reklamowych.

Sytuacje, w których lepiej wybrać agencję SEM:

 • Potrzebujesz pełnego zakresu usług SEM, w tym analizy rynku, badania słów kluczowych, tworzenia kampanii reklamowych, monitorowania i optymalizacji wyników.
 • Twoja firma działa w wielu branżach lub oferuje wiele produktów i usług, co wymaga zróżnicowanej wiedzy i umiejętności specjalistów SEM.
 • Masz duże budżety na reklamę i oczekujesz kompleksowego doradztwa w zakresie marketingu internetowego.
 • Preferujesz pełne powierzenie obowiązków związanych z marketingiem internetowym, tak by nie musieć zbytnio angażować się we współpracę.

Sytuacje, w których lepiej wybrać freelancerów Google Ads:

 • Potrzebujesz indywidualnego podejścia do projektu i większego zaangażowania ze strony specjalisty Google Ads.
 • Twoja firma działa w niszowej branży lub oferuje produkty czy usługi o wąskiej specjalizacji, co wymaga branżowej wiedzy i doświadczenia.
 • Masz ograniczony budżet na reklamę i oczekujesz niższych kosztów usług Google Ads.
 • Potrzebujesz szybkiej realizacji konkretnego projektu.
 • Preferujesz jednoosobową współpracę z doświadczonym specjalistą Google Ads.

Czy spodobał Ci się ten artykuł?

Kliknij na gwiazdki, aby dodać ocenę.

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Bądź pierwszą osobą, która oceni ten wpis!

Podziel się
Autor

Łukasz Wiśniak

Od 2011 roku zajmuję się marketingiem w wyszukiwarkach internetowych. Jestem Certyfikowanym Specjalistą Google Ads. Prowadzę kampanie, udzielam konsultacji, a także dzielę się wiedzą i doświadczeniem podczas praktycznych szkoleń z Google Ads. Jako konsultant i audytor pomagam też domom mediowym lub bezpośrednio klientom w opracowaniu strategii, audytowaniu kont reklamowych lub też mówiąc kolokwialnie szybkim "podkręceniu" wyników kampanii Google ads. Wykładam również na uczelniach wyższych. Na Akademii Leona Koźminskiego prowadzę praktyczne zajęcia z reklamy w Google Ads (reklama w wyszukiwarce Google, reklama video w YouTube, kampanie produktowe w Google Shopping) oraz Google Analytics. Gościnnie miałem okazję również prowadzić warsztaty z reklamy Google Ads w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.


Zobacz wszystkie wpisy napisane przez Łukasz Wiśniak
Najświeższe informacje

Dołącz do newslettera.
Bądź na bieżąco!

Blog

Najnowsze artykuły